Atatürk’ün Spor ve Sporcuya verdiği önem

Atatürk’ün Spor ve Sporcuya verdiği önem kısa özet


Her çeşit spor faaliyetini Türk gençliğinin milli terbiyesinin ana unsurlarından sayan Atatürk, sporun her dalı ile uğraşılması ve başarılı olunmasını Türk milletine tavsiye etmiştir.
Atatürk, genç kuşağın bilimin ışığında ruhen, ahlâken, zihnen ve bedenen çok iyi yetiştirilmesi gerektiğine inanmış, spor faaliyetlerine ve sporculara büyük önem vermiştir.

İnsan bedenine zindelik ve güç katan sporu fırsat buldukça kendiside yapan Atatürk’ün, en sevdiği spor dalı güreşti. Güreşi her yönüyle teşvik eden büyük önder, güreş müsabakalarını izlemekten büyük keyif alırdı. Özellikle milli güreşçilerin elde ettiği başarılar karşısında çok heyecanlanır, onları tebrik ederek ödüllendirirdi.
Her alanda olduğu gibi sporda da bilimin ışığından ayrılmamayı tavsiye eden Atatürk’ün, Türk sporuna olan desteği ve katkısı, sporun bütün yurtta yaygınlaştırılması ve örgütlenmesi yolunda olmuştur. Bunun neticesi olarak Türkiye’nin ilk spor teşkilatı olan “Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı” 1922’de İstanbul’da kurulmuş, bu ilk spor cemiyetinin ve federasyonlarının yöneticileri Atatürk’ün meydana getirdiği ortamla seçimle belirlenmiştir. 16 Ocak 1923 tarihli Bakanlar Kurulu toplantısında, “Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı” kamu yararına kurulmuş bir dernek olarak kabul edilmiş ve böylece ilk kez devlet spora ve sporcuya destek ve yardım elini uzatmıştır.
Büyük Atatürk’ün ölümünü takip eden günlerde o zamanlar yalnız Avrupa’nın değil dünyanın en güçlü günlük spor gazetesi olan ve Fransa’da yayınlanan “L’Auto” yayınladığı geniş bir makalede Atatürk’ün spora verdiği büyük önemi uzun uzun överken şu satırlara da yer verdi:
Dünyada ilk defa beden eğitimini mecburi kılan devlet adamı o oldu. Yalnız kağıt üzerinde ve nutuklarda değil bunu bilfiil yerine getirdi. Stadyumlar ve çeşitli spor merkezleri tesis ettirdi. Halkevlerinin spor kollarını bizzat mürakabe etti ve milletin mukadderatına hakim olduğu günden itibaren Türkiye’de spor gittikçe artan bir önem ve değer kazandı…”
Hiç kuşkusuz onun “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” sözü de oluşturduğu genç Türkiye devletinin geleceği için düşündüğü ana esaslardan biriydi. Nitekim daha Cumhuriyetin ilanından önceki günlerde hazırlanan hükümet programlarında da bunu bulmak ve görmek mümkündür.

Kürşat

Her çeşit spor faaliyetini Türk gençliğinin milli terbiyesinin ana unsurlarından sayan Atatürk, sporun her dalı ile uğraşılması ve başarılı olunmasını Türk milletine tavsiye etmiştir.
Atatürk, genç kuşağın bilimin ışığında ruhen, ahlâken, zihnen ve bedenen çok iyi yetiştirilmesi gerektiğine inanmış, spor faaliyetlerine ve sporculara büyük önem vermiştir.
Türkiye’nin ilk spor teşkilatı olan “Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı” 1922’de İstanbul’da kurulmuş, bu ilk spor cemiyetinin ve federasyonlarının yöneticileri Atatürk’ün meydana getirdiği ortamla seçimle belirlenmiştir.16 Ocak 1923 tarihli Bakanlar Kurulu toplantısında, “Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı” kamu yararına kurulmuş bir dernek olarak kabul edilmiş ve böylece ilk kez devlet spora ve sporcuya destek ve yardım elini uzatmıştır.

Alın Kısa Hali

gülseher

güzel ödevime performans ödevim bundan 4. sınıfa gidiyom her derstten bitane performans tek ingilizce haric beni dinleyenlere teşekkürler

Büşra

çok sağolun mükemmel ama ben bunu kafama yazcam resmen çünkü performansımızı okulda yapçaz uzun olsada kısa olsada mükemmel olmuş çok sağolun 100 alırsam teşekkür ederim

melis tüzüngüç

:):(çok heyecanlıyım acaba yüz alabilecekmiyim durumlar çok karışık çok kısa imiş çok sağ olun ellerim koptu

melis tüzüngüç

kürşatçım kısaltmanı beğendim ha bu arada kaça gidiyorsun belli ki çok çalışkansın bana çekmişsin

Genç Adam

atatürkü özledim dedemin dedesinin dedesinin dedesinin dedesi görmüş gördükten sonra atatürk 1 kaç saat sonra ölmüş dedenim dedesinin dedesinin dedesi çok üzülmüş :(((((((((((((((((((((((((((((((((

Ibrahim

Çok iyi olmuş ellerinize sağlık bu arada o uzun yorumu yapanlar ödevi beğenmediyse kendileri kafalarından yazsın tamam mı? 🙂

öcü

sağolun ellerim koptu ama birde ibrahime birşey soyleyeceğim kim kafadan yazabilecek al bakam sen yaz kafadan 1 sayfayı 6 saate anca bitirirsin!!!!!!

selin

atatürkün spora vesporcuya verdiği önem bukadar kısaltılabilir arkadaşlar 🙂

gizemligizli

Ya bu bence cok fazlada uzun değil elim koptu diyenler bence abartıyorsunuz benimkisi 1 bucuk sayfa tuttu gayette güzel oldu.Eğer performans ödevinizin konusu bu ise 4-5 tane de resimle destekleyin en az 90 alırsınız 🙂

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir