Atatürk Hakkında Bilgiler

Atatürk’ün Spor ve Sporcuya verdiği önem

Atatürk’ün Spor ve Sporcuya verdiği önem kısa özet


Her çeşit spor faaliyetini Türk gençliğinin milli terbiyesinin ana unsurlarından sayan Atatürk, sporun her dalı ile uğraşılması ve başarılı olunmasını Türk milletine tavsiye etmiştir.
Atatürk, genç kuşağın bilimin ışığında ruhen, ahlâken, zihnen ve bedenen çok iyi yetiştirilmesi gerektiğine inanmış, spor faaliyetlerine ve sporculara büyük önem vermiştir.

İnsan bedenine zindelik ve güç katan sporu fırsat buldukça kendiside yapan Atatürk’ün, en sevdiği spor dalı güreşti. Güreşi her yönüyle teşvik eden büyük önder, güreş müsabakalarını izlemekten büyük keyif alırdı. Özellikle milli güreşçilerin elde ettiği başarılar karşısında çok heyecanlanır, onları tebrik ederek ödüllendirirdi.
Her alanda olduğu gibi sporda da bilimin ışığından ayrılmamayı tavsiye eden Atatürk’ün, Türk sporuna olan desteği ve katkısı, sporun bütün yurtta yaygınlaştırılması ve örgütlenmesi yolunda olmuştur. Bunun neticesi olarak Türkiye’nin ilk spor teşkilatı olan “Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı” 1922’de İstanbul’da kurulmuş, bu ilk spor cemiyetinin ve federasyonlarının yöneticileri Atatürk’ün meydana getirdiği ortamla seçimle belirlenmiştir. 16 Ocak 1923 tarihli Bakanlar Kurulu toplantısında, “Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı” kamu yararına kurulmuş bir dernek olarak kabul edilmiş ve böylece ilk kez devlet spora ve sporcuya destek ve yardım elini uzatmıştır.
Büyük Atatürk’ün ölümünü takip eden günlerde o zamanlar yalnız Avrupa’nın değil dünyanın en güçlü günlük spor gazetesi olan ve Fransa’da yayınlanan “L’Auto” yayınladığı geniş bir makalede Atatürk’ün spora verdiği büyük önemi uzun uzun överken şu satırlara da yer verdi:
Dünyada ilk defa beden eğitimini mecburi kılan devlet adamı o oldu. Yalnız kağıt üzerinde ve nutuklarda değil bunu bilfiil yerine getirdi. Stadyumlar ve çeşitli spor merkezleri tesis ettirdi. Halkevlerinin spor kollarını bizzat mürakabe etti ve milletin mukadderatına hakim olduğu günden itibaren Türkiye’de spor gittikçe artan bir önem ve değer kazandı…”
Hiç kuşkusuz onun “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” sözü de oluşturduğu genç Türkiye devletinin geleceği için düşündüğü ana esaslardan biriydi. Nitekim daha Cumhuriyetin ilanından önceki günlerde hazırlanan hükümet programlarında da bunu bulmak ve görmek mümkündür.

66 replies on “Atatürk’ün Spor ve Sporcuya verdiği önem”

 1. sizin kısa anlayışınız bumu gerçektenmi???>:((((((((((

 2. ya bencede benim ödevim bu bunu nasıl yazacağımı bilmiyorum :-[ :-[

 3. Her çeşit spor faaliyetini Türk gençliğinin milli terbiyesinin ana unsurlarından sayan Atatürk, sporun her dalı ile uğraşılması ve başarılı olunmasını Türk milletine tavsiye etmiştir.
  Atatürk, genç kuşağın bilimin ışığında ruhen, ahlâken, zihnen ve bedenen çok iyi yetiştirilmesi gerektiğine inanmış, spor faaliyetlerine ve sporculara büyük önem vermiştir.
  Türkiye’nin ilk spor teşkilatı olan “Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı” 1922’de İstanbul’da kurulmuş, bu ilk spor cemiyetinin ve federasyonlarının yöneticileri Atatürk’ün meydana getirdiği ortamla seçimle belirlenmiştir.16 Ocak 1923 tarihli Bakanlar Kurulu toplantısında, “Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı” kamu yararına kurulmuş bir dernek olarak kabul edilmiş ve böylece ilk kez devlet spora ve sporcuya destek ve yardım elini uzatmıştır.

  Alın Kısa Hali

 4. Bu benim performans ödevimin konusu sizce 100 alabiirmiyim??? :((

 5. güzel ödevime performans ödevim bundan 4. sınıfa gidiyom her derstten bitane performans tek ingilizce haric beni dinleyenlere teşekkürler

 6. bravo sizin kısa anlayışınıza ben en azından kürşat sayesinde kısa yazabildim

 7. çok sağolun mükemmel ama ben bunu kafama yazcam resmen çünkü performansımızı okulda yapçaz uzun olsada kısa olsada mükemmel olmuş çok sağolun 100 alırsam teşekkür ederim

 8. çoook sağ olun bu bana ve performans ödevime çok yardımcı oldu

 9. :):(çok heyecanlıyım acaba yüz alabilecekmiyim durumlar çok karışık çok kısa imiş çok sağ olun ellerim koptu

 10. kürşatçım kısaltmanı beğendim ha bu arada kaça gidiyorsun belli ki çok çalışkansın bana çekmişsin

 11. atatürkü özledim dedemin dedesinin dedesinin dedesinin dedesi görmüş gördükten sonra atatürk 1 kaç saat sonra ölmüş dedenim dedesinin dedesinin dedesi çok üzülmüş :(((((((((((((((((((((((((((((((((

 12. Çok iyi olmuş ellerinize sağlık bu arada o uzun yorumu yapanlar ödevi beğenmediyse kendileri kafalarından yazsın tamam mı? 🙂

 13. sağolun ellerim koptu ama birde ibrahime birşey soyleyeceğim kim kafadan yazabilecek al bakam sen yaz kafadan 1 sayfayı 6 saate anca bitirirsin!!!!!!

 14. elim koptu ama buna değdi 100 ALDIM…!!!!!!!!!!
  SİZDE

  ALIRSINIZ

 15. yarısını yazın yada her paragraftanh 1 satır alın

 16. çok güzel perfonmansıma çok ii yaradı tşk ederim çok sağolun

 17. atatürkün spora vesporcuya verdiği önem bukadar kısaltılabilir arkadaşlar 🙂

 18. arkadaşlar bu çok uzun ama 100 aldım sorun yok

 19. Ya bu bence cok fazlada uzun değil elim koptu diyenler bence abartıyorsunuz benimkisi 1 bucuk sayfa tuttu gayette güzel oldu.Eğer performans ödevinizin konusu bu ise 4-5 tane de resimle destekleyin en az 90 alırsınız 🙂

 20. ödevim bitti ama daha 98 prfonmas ödeviiiiiii var onu napcam bilmem…..

 21. bence çok güzel olmuş tabii diğerlerinden daha kısa olması avantaj

 22. ellerinize sağlık arkadaslar çok yardımcı oldunuz benden dersi için gerekliydi

 23. -Ben sporcunun çevik ve namuslusunu severim.
  -Spor, ahlaktır.
  -Türk gençliği, sağlıklı yetişip spor yaparsa ulusumuzun geleceği güvence altındadır.
  -Sporda başarılı olmak için bütün milletçe sporun niteliği ve değeri anlaşılmış olmak ve ona kalpten sevgiyle bağlanmak ve onu vatani görev saymak gerekir.
  -Ben Türk gençliğinin spor yaparak güçlü olmasını isterim.
  -Dünya spor hayatı ve spor dünyası çok mühimdir. Bu kadar mühim olan spor hayatı, bizim için daha mühimdir. Çünkü ırk meselesidir, ırkın ıslahı ve kişayişi meselesidir ve hatta biraz da medeniyet meselesidir.
  -Cumhuriyet, fikren, ilmen ve bedenen kuvvetli ve yüksek seviyeli muhafızlar ister.
  Yurt savunması bakımından bu derece ehemmiyetli olan izcilik, ferdi ve milli eğitim bakımından da o nisbette önemlidir.
  -Müsbet ilimlerin temeline dayanan, güzel sanatları seven, fikir terbiyesinde olduğu kadar beden terbiyesinde de kabiliyeti artmış ve yükselmiş olan bahtiyar, kuvvetli bir nesil yetiştirmek siyasetimizin açık gayesidir. lazım olabilir

 24. Spor, yalnız beden kabiliyetinin bir üstünlüğü sayılmaz. İdrak ve ahlak da bu işe yardım eder. Zeka ve kavrayışı kısa olan kuvvetliler, zeka kavrayışı yerinde olan daha az kuvvetlilerle başa çıkamazlar. Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim.
  Zafer, zafer benimdir diyebilenin; başarı, başaracağım diye başlayanın ve başardım diyebilenindir.
  Dünya spor hayatı ve spor dünyası çok mühimdir. Bu kadar mühim olan spor hayatı, bizim için daha mühimdir.
  Cumhuriyet, fikren, ilmen ve bedenen kuvvetli ve yüksek seviyeli muhafızlar ister.
  Türk çocuklarına sporun bugünkü tekniğini öğretmek ve bunlardan bir kısmını bazı törenlerde ve bayramlarda dekor olarak koymak gerekir.
  Açık ve kat’i olarak söyleyeyim ki, sporda muvaffak olabilmek için her türlü yardımdan ziyade, bütün milletce sporun mahiyetinin ve değerinin anlaşılmış olması gerekmekte, onu kalpte muhabbet ve vatani bir vazife olarak telakki eylemek lazımdır.
  Çünkü ırk meselesidir, ırkın ıslahı ve kişayişi meselesidir ve hatta biraz da medeniyet meselesidir.
  Bütün millet ve memleket evlatlarını sportmen yapabilmek için sarfedilen çalışmanın ehemmiyet ve kudsiyeti aynı derecede kıymetli ve mühimdir.
  Yorgunluk her insan, her mahluk için tabii bir haldir. Fakat insanda yorgunluğu yenebilecek manevi bir kuvvet vardır ki, işte bu kuvvet yorulanları dinlendirmeden yürütür.
  Sizler, yani yeni Türkiye’nin genç evlatları, yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz. Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve asla yorulmazlar; Türk gençliği, gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir.
  Her ulus çocuklarının sıhhatli ve gürbüz olmaları için yaşadıkları bölgenin sıhhi şartlarını temin etmek, devlet halinde bulunan siyasi teşekküllerin en birinci ödevidir…
  Yurt savunması bakımından bu derece ehemmiyetli olan izcilik, ferdi ve milli eğitim bakımından da o nisbette önemlidir.

 25. aynen inşallah beden dersi için güzel bir sonuç olur. Umarım bu iş için doğru siteyi bulmuşumdur

 26. bu site sayesinde beden dersim 100 geldi ellerinize sağlık

 27. ÇOK TEŞEKKKKKKÜRLER BEDEN DERSİNDEN İNŞAALLAH 100 ALIRIM

 28. Valla inşallah seçmeli beden hocamız beğenir. Gerçi bu güzel siteden mutlaka beyğenir eyw.

 29. çok teşekkür ederim bu site ödevime çok fazlasıyla yardımcı oldu

 30. Eh İşte Ne Uzun Ne Kısa Çok Güzelmiş Elinize Sağlık 🙂

 31. Ellerinize sağlık çok iyi olmuş 100 alırım inş tarihden allah razı olsun

 32. Çok teşekkürler.Beden dersi içindi inş hoca beğenir ve 100 verir

 33. Helal be size. Gerçekten çok sağolun bedenci istedi bu kadar kısa ve güzel bir yazı bulabileceğimi düşünmüyodum. Zaten ödevi gece 11 de yapmaya başladım yarına yetiştirmem lazım bu çok faydalı olacak.

 34. Her şeyi hazır beklemeyin.Armut piş ağzıma düş..Oh ne ala memleket. Emeğe saygı diye bir şey var ama bunu anlayacak kafa yok maalesef.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir