Atatürk Genel

Atatürk koşusunun anlamı ve önemi

Atatürk koşusunun anlamı ve önemi

atatürk-kosusu

Mustafa Kemal 19 Mayıs 1919 Günü Samsun’a çıktıktan sonra Anadolu içlerine doğru yolunadevam ederek “Milli Mücadele” için çalışmaya başladı. Atatürk Sivas üzerinden Ankara’ya geldiği zaman takvimler 27 Aralık 1919’u gösteriyordu . Mustafa Kemal o Gün Saat tam 15.05’de Dikmen sırtlarındaki Kekliktepe mevkiinden aşağıda uzanıp giden tipik bir bozkır kasabası olan Ankara’yı ilk kez görmüştü. Mustafa Kemal bu bozkır kasabasını başlattığı “Milli Mücadele” nin merkezi olarak seçmişti . Vatanın kurtuluşuna gidecek yol buradan çıkacaktı.

İstanbul’dan ve yurdun dört bir yanından gelen millet temsilcileri burada Mustafa Kemal’in etrafında toplandılar. Mustafa Kemal burada Büyük Millet Meclisi’ni kurdu. Milli Mücadele bu fakir bozkır kasabasından yönetildi. Sakarya’larda İnönü’lerde ve düşmana son darbeyi indiren Büyük Taarruz’da Ankara hep çarpan kalp ve düşünen beyin oldu….

Büyük kurtarıcının Ankara’ya ilk gelişi de anılarda ve gönüllerde apayrı bir anlam ve değer taşır. Bu yüzden Türk Spor Kurumu Atatürk’ün Ankara’ya ilk gelişinin 17. yıldönümüne rastlayan 27 Aralık 1936 günü bu tarihi olayı canlandıracak bir “Atatürk Koşusu” düzenlemişti. Bu koşu içinde Atatürk’ten özel olarak izin alınmıştı. Yarışma O’nun Ankara’yı ilk gördüğü yer olan Dikmen sırtlarındaki Keklikpınarı mevkii ile Ulus Meydanı’ndaki Vilayet Konağı arasında olacaktı. Bu mesafe 10.800 metreydi.

27 Aralık 1936 günü yapılan ilk “Atatürk Koşusu” nu Ankara Demirspor kulübü atletlerinden Galip Darılmaz 41 dk. 08 sn’lik derecesiyle kazandı. Bu ilk koşu o gün başlayan bir geleneğin başlangıcı oldu . O günden sonra 27 Aralık günleri Ankara’da yapılan “Atatürk Koşusu” Türk atletizminde ve Türk sporunda güzel bir gelenek halini aldı. O tarihten beri Atatürk’ün ankara’ya gelişinin her yıldönümünde törenlerin yanısıra Atatürk Koşusu da yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir